Otoky

Co otoky způsobuje?

Krevní oběh, nervová soustava, orgány, svaly nebo kosti, to vše každý laik nějakým způsobem popíše. A co se vám vybaví, když se řekne lymfatická soustava? A když napovím mízní soustava? Funkci lymfatické soustavy lidé definují horko těžko. Přitom, když se řekne míza, máme tak nějak pocit, že dává život, nebo je důležitá pro život.

Lymfatická soustava

Představte si jednosměrnou soustavu v těle. Systém cév, uzlin a orgánů, které v těle rozvádí lymfu – mízu. Lymfatickými orgány jsou:

  • slezina,
  • mízní uzliny,
  • krční a nosní mandle,
  • brzlík,
  • kostní dřeň,
  • apendix, tedy slepé střevo

Lymfa je mléčně bílá tekutina, která se hromadí v mezibuněčném prostoru tkání a krevních cév. Obsahuje lymfocyty (bílé krvinky), bílkoviny a tuky.

Zjednodušeně řečeno, míza rozvádí živiny do krve a odvádí škodlivé látky z těla. Uzliny si představte jako takové filtry, které brání šíření špatných látek v těle. Určitě máte zkušenost, že se vám na těle zvětší uzliny, když je v těle nějaká infekce.

Když tedy lymfatický systém pracuje správně, tak:

  • rozvádí živiny do krve,
  • odstraňuje škodlivé látky z těla,
  • odvádí tuky do horní duté žíly,
  • zachovává stabilní vnitřní prostředí

Lymfatický systém bývá přetížen nadměrným stresem, nedostatkem pohybu, nevhodným stravováním i nedostatečným pitným režimem, nošením těsného prádla, ale i po úrazu nebo prodělané nemoci či operaci.

Řešte otoky včas

Když lymfatický systém nefunguje tak jak má, může dojít k městnání lymfy a tvoření otoků. Říká se jim lymfatické otoky neboli lymfedém. Může k tomu dojít po operaci, úrazu, při pohmoždění, nebo při zánětlivém či parazitálním onemocnění. Cesty lymfy se uzavřou a dochází k hromadění mízy a vytvoření otoku.

Dalším typem otoků je lipedém. Je to chronické onemocnění tukové tkáně a lymfatického systému. Je to atypické ukládání podkožní tukové tkáně, ke kterému dochází většinou u žen, a to především v dolní polovině těla. Tuková tkáň se hromadí v podkoží a tlačí na krevní a lymfatické cévy. To zhoršuje prokrvení a tlumí látkovou výměnu.

Když je něco špatně, pomůže fyzioterapeut

Vše se má řešit včas! Jednou z nejúčinnějších metod je manuální lymfatická masáž. Jemná technika, kdy fyzioterapeut postupnými hmaty a přítlaky rozproudí lymfu. Ta se díky této masáži vrátí do mízních uzlin, dále putuje do mízovodů a přes játra a ledviny je vedena do vylučovacího systému. Tím se nadbytek dostává z těla ven.

U lipedému se při lymfatické masáži odplaví tukové buňky z těla ven. Vždy ji musí provádět odborník – fyzioterapeut nebo lymfoterapeut.

Zároveň je efekt lymfatické masáže silně detoxikační, regenerační, relaxační, ale i kosmetický.

Další volbou může být aplikace kinesiotapu. To jsou ty barevné proužky, které vídáme u profesionálních sportovců. Fyzioterapeut přilepí tapovací elastické pásky na kůži, a tím zvětší prostor potřebný pro odvod přebytečné lymfatické tekutiny.

Rezervujte si svůj čas v centru Fyzioterra ZDE

Nepodceňujte své tělo, vraťte mu to, co vám dává. Naši fyzioterapeuti vám pomohou s řešením otoků. Manuální lymfodrenáž celého těla trvá asi tři až čtyři hodiny, ale vzhledem k velké časové zátěži, se dá naplánovat po částech, proto si rezervujte svůj čas.